N3024EF-ON Dell Networking 24-Port Layer 3 managed rack-mountable network switch from the PowerSwitch N3000 Series, designed for scalable enterprise networking with high switching capacity.
N3024EF-ON Dell Networking 24-Port Layer 3 managed rack-mountable network switch from the PowerSwitch N3000 Series, designed for scalable enterprise networking with high switching capacity.
$1,717.75 Original price was: $1,717.75.$1,712.75Current price is: $1,712.75.
N3024EF-ON Dell Networking 24-Port Layer 3 managed rack-mountable network switch from the PowerSwitch N3000 Series, designed for scalable enterprise networking with high switching capacity.
| Weight | 8 lbs |
|---|
| Product Model | N3024EF-ON |
| Product Line | PowerSwitch |
| Product Series | PowerSwitch N3000 Series |
| Device Type | Network Switch |
| Management | Managed |
| Layer | Layer 3 |
| CPU Memory | 1GB |
| Number of Ports | 24-Ports |
| Ports Type | 32 x 100Gbit LAN QSFP28 2 x 10Gbit LAN SFP+ 1 x Serial (RS-232) RJ-45 Management 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 Management 1 x USB 2.0 Type A 1 x Type B Management |
| Switch Capacity | 212 Gbps |
| Stacking | Switching Bandwidth: 6.4 Tbps Forwarding Capacity: 4.4 Gbps Latency: 500 ns |
| Rack Height | 1U |
| Form Factor | Rack-Mountable |
| Operating Temperature | 0° to 45°C |
| Non-Operating Temperature | -40° to 65°C |
| Items Included | Switch Only |
| MPN | N3024EF-ON |
| Manufacturer | Dell |
| Condition | REF |
| Category | Networking Devices > Switches > LAN Switches |
| Weight | 8 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response