N3048EP-ON Dell Networking 48-Port Layer 3 managed rack-mountable network switch from the PowerSwitch N3000 Series, built for scalable and high-performance enterprise LAN environments.
N3048EP-ON Dell Networking 48-Port Layer 3 managed rack-mountable network switch from the PowerSwitch N3000 Series, built for scalable and high-performance enterprise LAN environments.
$580.60 Original price was: $580.60.$575.60Current price is: $575.60.
N3048EP-ON Dell Networking 48-Port Layer 3 managed rack-mountable network switch from the PowerSwitch N3000 Series, built for scalable and high-performance enterprise LAN environments.
| Weight | 8 lbs |
|---|
| Product Model | N3048EP-ON |
| Product Line | PowerSwitch |
| Product Series | PowerSwitch N3000 Series |
| Device Type | Network Switch |
| Management | Managed |
| Layer | Layer 3 |
| CPU Memory | 1GB |
| Number of Ports | 48-Ports |
| Stacking |
Max. Distance: 9.8\' (3 m) Max. Speed (Full-Duplex): 84 Gb/s |
| Thermal Output | 228.96 BTU/hr (maximum) |
| Rack Height | 1U |
| Form Factor | Rack-Mountable |
| Items Included | Switch Only |
| MPN | N3048EP-ON |
| Manufacturer | Dell |
| Condition | REF |
| Category | Networking Devices > Switches > LAN Switches |
| Weight | 8 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response