SRN58 Intel Xeon Platinum 8570 processor featuring 2.1GHz base clock speed and 56 cores designed for ultra high-performance enterprise computing and advanced data center workloads.
SRN58 Intel Xeon Platinum 8570 processor featuring 2.1GHz base clock speed and 56 cores designed for ultra high-performance enterprise computing and advanced data center workloads.
$4,835.00 Original price was: $4,835.00.$4,830.00Current price is: $4,830.00.
SRN58 Intel Xeon Platinum 8570 processor featuring 2.1GHz base clock speed and 56 cores designed for ultra high-performance enterprise computing and advanced data center workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | SRN58 |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon Platinum |
| Model | 8570 |
| Base Clock Speed | 2.1GHz |
| Cores | 56-Core |
| Threads | 112 Threads |
| Socket | LGA 4677 |
| Product Line | Xeon Platinum 8500 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | SRN58 |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response