SR37A Intel Xeon Platinum 8176 processor featuring 2.1GHz base clock speed and 28 cores designed for enterprise-grade performance and demanding data center workloads.
SR37A Intel Xeon Platinum 8176 processor featuring 2.1GHz base clock speed and 28 cores designed for enterprise-grade performance and demanding data center workloads.
$170.60 Original price was: $170.60.$165.60Current price is: $165.60.
SR37A Intel Xeon Platinum 8176 processor featuring 2.1GHz base clock speed and 28 cores designed for enterprise-grade performance and demanding data center workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | SR37A |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon Platinum |
| Model | 8176 |
| Base Clock Speed | 2.1GHz |
| Cores | 28-Core |
| Threads | 56 Threads |
| Socket | LGA 3647 |
| Product Line | Xeon Platinum 8100 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | SR37A |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response