SR19H Intel Xeon E5-2697V2 processor featuring 2.7GHz base clock speed, 12 cores, and 30MB cache designed for reliable enterprise performance and virtualization workloads.
SR19H Intel Xeon E5-2697V2 processor featuring 2.7GHz base clock speed, 12 cores, and 30MB cache designed for reliable enterprise performance and virtualization workloads.
$137.00 Original price was: $137.00.$132.00Current price is: $132.00.
SR19H Intel Xeon E5-2697V2 processor featuring 2.7GHz base clock speed, 12 cores, and 30MB cache designed for reliable enterprise performance and virtualization workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | SR19H |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon E5 |
| Model | 2697V2 |
| Base Clock Speed | 2.7GHz |
| Cores | 12-Core |
| Threads | 24 Threads |
| Cache | 30MB Smart Cache |
| Socket | LGA 2011 |
| Product Line | Xeon E5-2600 v2 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | SR19H |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response