SR1XD Intel Xeon E5-2699V3 processor featuring a 2.3GHz base clock speed and 18 cores, designed for powerful enterprise performance, virtualization, and intensive multi-threaded workloads.
SR1XD Intel Xeon E5-2699V3 processor featuring a 2.3GHz base clock speed and 18 cores, designed for powerful enterprise performance, virtualization, and intensive multi-threaded workloads.
$75.80 Original price was: $75.80.$70.80Current price is: $70.80.
SR1XD Intel Xeon E5-2699V3 processor featuring a 2.3GHz base clock speed and 18 cores, designed for powerful enterprise performance, virtualization, and intensive multi-threaded workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | SR1XD |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon E5 |
| Model | 2699V3 |
| Base Clock Speed | 2.3GHz |
| Cores | 18-Core |
| Threads | 36 Threads |
| Socket | LGA 2011-3 |
| Product Line | Xeon E5 v3 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | SR1XD |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response