SR1XR Intel Xeon E5-2660V3 processor featuring a 2.60GHz base clock speed, 10 cores, and 25MB cache, designed for strong performance in enterprise servers and data-intensive workloads.
SR1XR Intel Xeon E5-2660V3 processor featuring a 2.60GHz base clock speed, 10 cores, and 25MB cache, designed for strong performance in enterprise servers and data-intensive workloads.
$59.00 Original price was: $59.00.$54.00Current price is: $54.00.
SR1XR Intel Xeon E5-2660V3 processor featuring a 2.60GHz base clock speed, 10 cores, and 25MB cache, designed for strong performance in enterprise servers and data-intensive workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | SR1XR |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon E5 v3 |
| Model | E5-2660V3 |
| Base Clock Speed | 2.60GHz |
| Cores | 10-Core |
| Threads | 20 Threads |
| Cache | 25MB |
| Socket | LGA 2011-3 |
| Product Line | Xeon E5-2600 v3 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | SR1XR |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response