BX80635E52690V2 Intel Xeon E5-2690V2 processor featuring a 3.0GHz base clock speed and 10 cores, designed for high-performance enterprise computing and demanding multi-threaded workloads.
BX80635E52690V2 Intel Xeon E5-2690V2 processor featuring a 3.0GHz base clock speed and 10 cores, designed for high-performance enterprise computing and demanding multi-threaded workloads.
$74.60 Original price was: $74.60.$69.60Current price is: $69.60.
BX80635E52690V2 Intel Xeon E5-2690V2 processor featuring a 3.0GHz base clock speed and 10 cores, designed for high-performance enterprise computing and demanding multi-threaded workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | BX80635E52690V2 |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon E5 |
| Model | 2690V2 |
| Base Clock Speed | 3.0GHz |
| Cores | 10-Core |
| Threads | 20 Threads |
| Socket | LGA 2011 |
| Product Line | Xeon E5 v2 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | BX80635E52690V2 |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response