BX806956230R Intel Xeon Gold 6230R processor featuring a 2.1GHz base clock speed and 26 cores, designed for high-performance enterprise computing and scalable data center workloads.
BX806956230R Intel Xeon Gold 6230R 2.1GHz 26-Core Processor
Brand: Intel
SKU: BX806956230R
Condition: USED
Return & Warranty
Delivery Option
Additional information
Weight 0.5 lbs
Product Model BX806956230R
Device Type Processor
Processor Family Xeon Gold
Model 6230R
Base Clock Speed 2.1GHz
Cores 26-Core
Threads 52 Threads
Socket LGA 3647
Product Line Xeon Gold 6200 Series
Items Included Processor Only
MPN BX806956230R
Manufacturer Intel
Condition Used
Category Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors
Weight 0.5 lbs
RELATED PRODUCTS
Intel SR2SR Xeon E7-8893 v4 3.2GHz Quad Core Processor
IN STOCK
Intel SR2SR Xeon E7-8893 v4 3.2GHz Quad…
Brand: Intel
SKU: SR2SR
Intel SR3B6 Xeon Gold 6148 2.4GHz 20-Core Processor
IN STOCK
Intel SR3B6 Xeon Gold 6148 2.4GHz 20-Co…
SKU: SR3B6
Intel CD8067303406200 Xeon Gold 6148 2.4GHz 20-Core Processor
Intel CD8067303406200 Xeon Gold 6148 2.…
SKU: CD8067303406200
Intel CD8069504194001 Xeon Gold 6240 2.6GHz 18-Core Processor
Intel CD8069504194001 Xeon Gold 6240 2.…
SKU: CD8069504194001
Intel SRF8X Xeon Gold 6240 2.6GHz 18-Core Processor
Intel SRF8X Xeon Gold 6240 2.6GHz 18-Co…
SKU: SRF8X
Intel SR1XE Xeon E5-2698 v3 2.30GHz 16-Core Processor
Intel SR1XE Xeon E5-2698 v3 2.30GHz 16-…
SKU: SR1XE
Intel CD8069504193701 Xeon Gold 6230 2.1GHz 20-Core Processor
Intel SRF8W Xeon Gold 6230 2.1GHz 20-Core Processor
Intel SRF8W Xeon Gold 6230 2.1GHz 20-Co…
SKU: SRF8W
Intel BX80660E52683V4 Xeon E5-2683 v4 2.1GHz 16-Core Processor
Intel BX80660E52683V4 Xeon E5-2683 v4 2…
SKU: BX80660E52683V4
Intel SR2JT Xeon E5-2683 v4 2.1GHz 16-Core Processor
Intel SR2JT Xeon E5-2683 v4 2.1GHz 16-C…