BX806956242 Intel Xeon Gold 6242 processor featuring 2.8GHz base clock speed and 16 cores designed for high-performance enterprise computing and scalable data center workloads.
BX806956242 Intel Xeon Gold 6242 processor featuring 2.8GHz base clock speed and 16 cores designed for high-performance enterprise computing and scalable data center workloads.
$215.00 Original price was: $215.00.$210.00Current price is: $210.00.
BX806956242 Intel Xeon Gold 6242 processor featuring 2.8GHz base clock speed and 16 cores designed for high-performance enterprise computing and scalable data center workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | BX806956242 |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon Gold |
| Model | 6242 |
| Base Clock Speed | 2.8GHz |
| Cores | 16-Core |
| Threads | 32 Threads |
| Socket | LGA 3647 |
| Product Line | Xeon Gold 6200 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | BX806956242 |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response