LSI00438 Broadcom MegaRAID controller with 8 SAS/SATA ports, PCIe 3.0 interface, and 1GB DDR3 cache designed for reliable enterprise RAID storage performance.
LSI00438 Broadcom MegaRAID controller with 8 SAS/SATA ports, PCIe 3.0 interface, and 1GB DDR3 cache designed for reliable enterprise RAID storage performance.
$125.00 Original price was: $125.00.$120.00Current price is: $120.00.
LSI00438 Broadcom MegaRAID controller with 8 SAS/SATA ports, PCIe 3.0 interface, and 1GB DDR3 cache designed for reliable enterprise RAID storage performance.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | MegaRAID |
| Device Type | RAID Controller Card |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Supported Drives | SAS / SATA |
| Data Transfer Rate | 12Gb/s |
| No Of Ports | 8-Ports |
| Cache | 1GB DDR3 |
| Items Included | Controller Card Only |
| MPN | LSI00438 |
| Manufacturer | Broadcom |
| Condition | REF |
| Category | Storage Devices > RAID Controllers |
| Weight | 1 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response