PK8071305072401 Intel Xeon Platinum 8470 processor featuring 2.0GHz base clock speed and 52 cores designed for ultra high-performance enterprise computing and advanced data center workloads.
PK8071305072401 Intel Xeon Platinum 8470 processor featuring 2.0GHz base clock speed and 52 cores designed for ultra high-performance enterprise computing and advanced data center workloads.
$8,615.00 Original price was: $8,615.00.$8,610.00Current price is: $8,610.00.
PK8071305072401 Intel Xeon Platinum 8470 processor featuring 2.0GHz base clock speed and 52 cores designed for ultra high-performance enterprise computing and advanced data center workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | PK8071305072401 |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon Platinum |
| Model | 8470 |
| Base Clock Speed | 2.0GHz |
| Cores | 52-Core |
| Threads | 104 Threads |
| Socket | LGA 4677 |
| Product Line | Xeon Platinum 8400 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | PK8071305072401 |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response