PK8072006398900 Intel Xeon 6724P processor featuring 3.6GHz base clock speed and 16 cores designed for high-performance computing and advanced enterprise workloads.
PK8072006398900 Intel Xeon 6724P processor featuring 3.6GHz base clock speed and 16 cores designed for high-performance computing and advanced enterprise workloads.
$4,199.75 Original price was: $4,199.75.$4,194.75Current price is: $4,194.75.
PK8072006398900 Intel Xeon 6724P processor featuring 3.6GHz base clock speed and 16 cores designed for high-performance computing and advanced enterprise workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | PK8072006398900 |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon |
| Model | 6724P |
| Base Clock Speed | 3.6GHz |
| Cores | 16-Core |
| Threads | 32 Threads |
| Socket | LGA 4677 |
| Product Line | Xeon 6700 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | PK8072006398900 |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response
Automated page speed optimizations for fast site performance