PK8077105930800 Intel Xeon 6740E processor featuring 2.4GHz base clock speed and 96 cores designed for ultra high-performance computing and advanced enterprise data center workloads.
PK8077105930800 Intel Xeon 6740E processor featuring 2.4GHz base clock speed and 96 cores designed for ultra high-performance computing and advanced enterprise data center workloads.
$3,545.00 Original price was: $3,545.00.$3,540.00Current price is: $3,540.00.
PK8077105930800 Intel Xeon 6740E processor featuring 2.4GHz base clock speed and 96 cores designed for ultra high-performance computing and advanced enterprise data center workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | PK8077105930800 |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon |
| Model | 6740E |
| Base Clock Speed | 2.4GHz |
| Cores | 96-Core |
| Threads | 192 Threads |
| Socket | LGA 4677 |
| Product Line | Xeon 6700 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | PK8077105930800 |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response