SR3B0 Intel Xeon Platinum 8160 processor featuring 2.1GHz base clock speed and 24 cores designed for enterprise-grade performance and demanding data center workloads.
SR3B0 Intel Xeon Platinum 8160 processor featuring 2.1GHz base clock speed and 24 cores designed for enterprise-grade performance and demanding data center workloads.
$143.00 Original price was: $143.00.$138.00Current price is: $138.00.
SR3B0 Intel Xeon Platinum 8160 processor featuring 2.1GHz base clock speed and 24 cores designed for enterprise-grade performance and demanding data center workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | SR3B0 |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon Platinum |
| Model | 8160 |
| Base Clock Speed | 2.1GHz |
| Cores | 24-Core |
| Threads | 48 Threads |
| Socket | LGA 3647 |
| Product Line | Xeon Platinum 8100 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | SR3B0 |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response