SRF90 Intel Xeon Gold 6248 processor featuring 2.5GHz base clock speed and 20 cores designed for high-performance enterprise computing and scalable data center workloads.
SRF90 Intel Xeon Gold 6248 processor featuring 2.5GHz base clock speed and 20 cores designed for high-performance enterprise computing and scalable data center workloads.
$167.00 Original price was: $167.00.$162.00Current price is: $162.00.
SRF90 Intel Xeon Gold 6248 processor featuring 2.5GHz base clock speed and 20 cores designed for high-performance enterprise computing and scalable data center workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | SRF90 |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon Gold |
| Model | 6248 |
| Base Clock Speed | 2.5GHz |
| Cores | 20-Core |
| Threads | 40 Threads |
| Socket | LGA 3647 |
| Product Line | Xeon Gold 6200 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | SRF90 |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response