SRKXA Intel Xeon Gold 6342 processor featuring 2.8GHz base clock speed and 24 cores designed for high-performance computing and demanding enterprise server workloads.
SRKXA Intel Xeon Gold 6342 processor featuring 2.8GHz base clock speed and 24 cores designed for high-performance computing and demanding enterprise server workloads.
$3,197.00 Original price was: $3,197.00.$3,192.00Current price is: $3,192.00.
SRKXA Intel Xeon Gold 6342 processor featuring 2.8GHz base clock speed and 24 cores designed for high-performance computing and demanding enterprise server workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | SRKXA |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon Gold |
| Model | 6342 |
| Base Clock Speed | 2.8GHz |
| Cores | 24-Core |
| Threads | 48 Threads |
| Socket | LGA 4189 |
| Product Line | Xeon Gold 6300 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | SRKXA |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response