SRN57 Intel Xeon Platinum 8580 processor featuring 2.0GHz base clock speed and 60 cores designed for ultra high-performance enterprise computing and advanced data center workloads.
SRN57 Intel Xeon Platinum 8580 processor featuring 2.0GHz base clock speed and 60 cores designed for ultra high-performance enterprise computing and advanced data center workloads.
$5,591.00 Original price was: $5,591.00.$5,586.00Current price is: $5,586.00.
SRN57 Intel Xeon Platinum 8580 processor featuring 2.0GHz base clock speed and 60 cores designed for ultra high-performance enterprise computing and advanced data center workloads.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|
| Product Model | SRN57 |
| Device Type | Processor |
| Processor Family | Xeon Platinum |
| Model | 8580 |
| Base Clock Speed | 2.0GHz |
| Cores | 60-Core |
| Threads | 120 Threads |
| Socket | LGA 4677 |
| Product Line | Xeon Platinum 8500 Series |
| Items Included | Processor Only |
| MPN | SRN57 |
| Manufacturer | Intel |
| Condition | Used |
| Category | Electronics > Electronics Accessories > Computer Components > Computer Processors |
| Weight | 0.5 lbs |
Quotes are Processed Monday – Friday 9.30am to 7pm and intermittently on the weekends Usually 5 to 10 minutes for a response